piosenki-stenki_500-2.jpg

wtorek, 05 maja 2009 11:27
Prace na żydowskim cmentarzu

Żuromin. Renowacja cmentarza

W zeszłym roku informowałem, że cmentarz żydowski w Żurominie będzie odnawiany. Od kilku dni rzeczywiście trwają prace na końcu ulicy Żeromskiego.

Cmentarz żydowski w Żurominie od dawna wydawał się zapomniany. Przedstawiał wręcz stan opłakany. Zarośnięte wysoką trawą i krzakami pole stało się raczej pijacką meliną niż miejscem spoczynku ciał. Na żuromińskim cmentarzu macew już co prawda nie ma, ale w ziemi wciąż spoczywają ludzie. I właśnie w zeszłym roku Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego podpisała umowę z Zuromin Cemetery Restoration Project organizacją Żydów amerykańskich. Umowa ta dotyczyła renowacji żuromińskiego cmentarza żydowskiego. Według tego projektu prace remontowe miały się zacząć w kwietniu i właśnie w zeszłym tygodniu się zaczęły. Na razie pracownicy ustawiają płot. Co kilka metrów w ziemię wmurowywane są betonowe przęsła. W te przęsła wmontowane będą elementy ogrodzenia.  Następnie założona będzie stalowa brama z wizerunkiem menory – świętego żydowskiego świecznika.

Cmentarz żydowski jest przedmiotem społecznej dyskusji od wielu lat. Dla niektórych mieszkańców Żuromina, choćby dla starosty, burmistrza, czy przewodniczącego rady miejskiej, którzy na temat cmentarza się wielokrotnie wypowiadali, było wręcz wstydem, że to miejsce jest bezczeszczone. Dziś cmentarzem zajęli się potomkowie żurominian na stałe mieszkający w Ameryce. Cmentarz będzie odrestaurowany jeszcze w tym roku. Gimnazjum nr 1 przekaże fundatorom fragment macewy – kamienia nagrobnego, który przetrwał w sali historycznej tej szkoły. Ja zaś osobiście wystąpię z wnioskiem do odpowiednich władz o nadanie jedynemu w Żurominie rondu imienia Samuela Posnera – bohatera powstania styczniowego, którego ciało spoczywa na żuromińskim żydowskim cmentarzu.