styczeń 2018

Historia czyli The Neverending Story PDF Drukuj Email
O nas - Historia
piątek, 07 listopada 2008 22:28

Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1950 roku. Zajmowała pomieszczenie o powierzchni 24 m2 w parterowym domku prywatnym przy ul. Piłsudskiego. Jej księgozbiór liczył zaledwie 500 woluminów, który udostępniano tylko 2 razy w tygodniu, a korzystała z niej niewielka liczba czytelników. Pierwszym kierownikiem utworzonej placówki była Teresa Kruszewska, a od 1956 r. obowiązki te przejęła Irena Rybicka.

Rok 1956 był rokiem przełomowym w działalności biblioteki. Wraz z powstaniem powiatu zmienił się także status biblioteki. Z byłej Miejskiej Biblioteki utworzono Powiatową i Miejska Bibliotekę Publiczną. Zbiory biblioteki przeniesiono do znacznie większego lokalu, w którym utworzono wypożyczalnię dla dorosłych, czytelnię, a w niedługim czasie także oddział dla dzieci. Lepsze warunki lokalowe, wzrastająca liczba książek sprzyjały szybszemu wzrostowi liczby czytelników i wypożyczeń.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres doskonalenia warsztatu bibliotecznego, zakup sprzętu, wzbogacanie księgozbioru, organizowanie różnorodnych form pracy jak: wystawy, wieczory literackie, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wieczory bajek dla dzieci, teatrzyk kukiełkowy.

W roku 1975 wraz z likwidacją powiatu Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna przekształcona została w Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną pełniącą funkcję biblioteki rejonowej.

Lata dziewięćdziesiąte otworzyły nowa epokę w dziejach biblioteki. Stała sie ona placówką samorządową, kolejny raz zmieniła swoja strukturę organizacyjna, zakres i zasięg działania. W roku 1994 przestała działać jako samodzielna placówka i została włączona do Żuromińskiego Centrum Kultury i Sportu.

Uchwała Rady Miejskiej i Zarządu Powiatu w Żurominie z dniem 1 lipca 1999 roku odzyskała status samodzielnej placówki jako Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna.

Historia Biblioteki to nie tylko dzieje jej lokalu, wyposażenia, księgozbioru, to również ludzie, którzy w jej kształt włożyli swoja wiedzę, umiejętności i swoje osobiste zaangażowanie. Z osób juz nie pracujących należy wspomnieć:

• Halinę Kaźmierską ? wieloletniego kierownika biblioteki;
  • Annę Lipka ? pełniącą funkcję dyrektora biblioteki w latach 1975-1986;
  • Alinę Mikiel i Irenę Lucewicz ? długoletnie instruktorki, a następnie dyrektorki placówki;
  • Krystynę Hernik ? wieloletniego pracownika czytelni.

Obecny kształt Biblioteki to wspólny dorobek kierownictwa oraz wielu pracowników, którzy w minionych 58 latach związali swoje życie, zainteresowania i ambicje zawodowe z tą instytucją.