maj 2018

Wesele, wesele... i po weselu PDF Drukuj Email
wtorek, 05 września 2017 10:35

W dniu 2.09.2017 r. od godziny 15.00 rozpoczęło się w Parku Miejskim

kolejne, drugie  w Żurominie  Narodowe Czytanie.

Organizatorem akcji  była Powiatowo - Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie ,współorganizatorem Żuromińskie Centrum Kultury.

Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską  pod  Honorowym Patronatem   Pary  Prezydenckiej . W tym roku   lekturą , którą wspólnie  czytaliśmy  było „Wesele” Stanisława  Wyspiańskiego .Żuromińska akcja  została zgłoszona  do  Kancelarii  Prezydenta RP.

Ze względu na dobór lektury  chcieliśmy stworzyć  swoisty klimat weselny , dlatego też   był stół weselny i Para Młoda oraz dziewczęta w  regionalnych strojach . Imprezę uświetnił występ rewelacyjnej Kapeli Płockiej, która  swoją twórczością   nawiązuje do  warszawskiej Kapeli Czerniakowskiej. Nieodzowną  atrakcją  każdego wesela jest TORT WESELNY  , którego nie mogło zabraknąć  również i  przy tej okazji . Oprócz tego  już tradycyjnie biblioteka   i  lokalna   społeczność promowała czytelnictwo poprzez  akcję „Daj drugie życie książce”. Pięćdziesiąt woluminów trafiło  do rąk  zainteresowanych . Ponadto  czytelnicy i wielbiciele talentu  Pani Agaty Przybyłek  mogli  spotkać się z pisarką  , porozmawiać oraz otrzymać książkę z  dedykacją.

W trakcie  akcji  przeczytaliśmy  I AKT dramatu z podziałem na role. Prowadzący   czytanie  Pan Adam Ejnik – wspaniale wprowadził nas w atmosferę   „Wesela” przytaczając różne  , ciekawe anegdoty.

Wszyscy  czytający  po mistrzowsku, na miarę zawodowych aktorów   wcielili się  w przedstawiane przez  siebie postacie .

A czytali dla nas m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy , kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gminy , nauczyciele , dziennikarze , harcerze :

1. Jerzy Rzymowski

39. Małgorzata  Kraśniewska

40. Joanna Rakoczy

41. Sławomir Kosin

Wszyscy czytający w ramach akcji Narodowego Czytania, otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Wesela” z podziękowaniami oraz pieczęcią, natomiast wolontariusze za pomoc otrzymali pamiątkowe kubki.

Oprawa  wizualna  :

Para Młoda  oraz  dziewczęta w stojach  regionalnych :

Panna Młoda- Sara Zaniewska uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie,

Pan Młody – Grzegorz Kąpiński uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie ,

Dziewczęta  : Sara Ghazaryan również uczennica LO Żuromin oraz  Zuzanna Ozimkiewicz uczennica Szkoły Podstawowej w Bieżuniu.

Dziękujemy wszystkim , którzy  wzięli udział w  Narodowym Czytaniu w Żurominie. Mamy nadzieję ,że  wspólne przeżywanie   tych wydarzeń  przybliżyło nas do lektury i wartości  jakie niosą  właściwie wszystkie dzieła  Stanisława Wyspiańskiego ( poety ,malarza  , dramaturga i wielkiego patrioty).

Serdecznie podziękowania składamy   Piekarni Państwa Zalewskich za ufundowanie pysznych słodkości i pieczywa  , Cukierni ROSARIO  za ufundowanie  wspaniałego tortu weselnego  oraz  pozostałym  darczyńcom , którzy  przyczynili się  do  organizacji akcji .

Dziękujemy   członkom asysty procesyjnej przy parafii  św. Andrzeja  Apostoła w Lubowidzu za użyczenie  strojów  regionalnych  .

Podziękowanie kierujemy  do  pana Adama Ejnika,  za przygotowanie i poprowadzenie  Narodowego Czytania .

Dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona za ufundowanie  książek  pisarki Agaty Przybyłek .

Dziękujemy naszym  patronom  medialnym :

Patronowi głównemu - Radiu 7  oraz  Kurierowi Żuromińskiemu oraz  Tygodnikowi Ciechanowskiemu .

Zapraszamy za rok !