grudzień 2017

niedziela, 17.12.2017

Spotkanie z Marzeną Filipczak PDF Drukuj Email
czwartek, 28 września 2017 08:56

W dniu 27.09.2017r. o godz. 17.30 w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie miała miejsce niezwykła podróż

Między światami” z podróżniczką Marzeną Filipczak.

Autorka książki, dziennikarka bardzo ciekawie i z humorem oraz z dystansem do siebie opowiadała  o  swojej czteromiesięcznej podróży (a właściwie dwóch podróżach) między innymi przez:  Armenię i Górski Karabach, Osetię Północną, Kałmucję, Uzbekistan, Kirgistan, Kurdystan, Iran, Turkmenistan i Kazachstan .

W Armenii piłam wódkę z rodziną na grobach ich bliskich, w Uzbekistanie bawiłam się na trzydniowym weselu, a w Kirgistanie zaproszono mnie na uroczysty wieczorny posiłek w pierwszy dzień ramadanu. W słynącym z legendarnej gościnności Iranie przekazywano mnie z rąk do rąk i z domu do domu (zdarzyło się też do jaskini), a w Kałmucji zamieszkałam u buddystów. (…) W zamkniętym na świat i rządzonym twardą ręką Turkmenistanie zaopiekowali się mną (…) szmuglerzy. (…) W Kazachstanie podarowano mi złoto-srebrny pierścień grawerowany w tradycyjne wzory.

Książka  obala stereotypy  funkcjonujące  w społeczeństwach  „ świata zachodniego”  na temat  państw   azjatyckich. Podróżując w pojedynkę  autorka na każdym kroku  spotykała się z  gościnnością,  zainteresowaniem  i pomocą.  W wielu krajach  była  dla  ich  mieszkańców  swoistym „dziwadłem”. Przecież kobieta , która porusza się sama, bez towarzystwa mężczyzny , wydająca pieniądze na podróże, niejedząca mięsa  i …pracująca,   w tamtym „świecie” nie istnieje .

Podróżując z naszym gościem  czas szybko minął. Urzeczeni światem azjatyckim, smutno nam  było     rozstawać  się zarówno z panią  Marzeną ,  jak również  ze światem, który  opisała w swojej książce.

Spotkanie było zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie.

Dofinansowane zostało przez  Bibliotekę  Publiczną  m.st. Warszawy Bibliotekę Główną  Województwa Mazowieckiego .

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania   i zapraszamy na kolejne !