dzieciaki-z-krainy-niesnu-wielkie-poszukiwania.jpg

Lekcje Muzealne w Bibliotece PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 listopada 2017 15:24

W dniu 20 listopada  2017 r. w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Żurominie, odbyły się niecodzienne lekcje zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Edukatorzy z Muzeum Józefa Piłsudskiego  w Sulejówku : panie Dorota  Dyda  i Agnieszka Osikowska- Biczyk  poprowadziły  lekcje  p.t. „Barwy nieobojętne” dla uczniów klas  gimnazjalnych  oraz  „Mieszkańcy  spod jedenastki” dla  drugich klas Szkoły Podstawowej .

„Barwy nieobojętne”  to poznawanie historii Polski  poprzez zmieniające się  formy symboli  narodowych . Dobierając barwy ,   uczniowie  musieli  odczytać co mogą one  znaczyć, z czym się kojarzą .Pracując w grupach  próbowali  stworzyć obraz z  kolorów  i określić co przedstawia. Układając z puzzli  dzieło artystów malarzy przypisać  im symbolikę  związaną z różnymi sytuacjami  społecznymi  oraz   to jakie wartości  mogą  wyrażać.  Spotkanie zakończyła prezentacja  dotycząca   symboli narodowych  i ich historii , jak zmieniały się   z upływem lat i wydarzeń.

Finałem  było budowanie   konstrukcji  pozwalającej  pokazać jedność  jaką  powinniśmy tworzyć ,  jako społeczeństwo  na  gruncie  naszej historii .

„ Mieszkańcy spod jedenastki”-   to film,  o przyjaźni trójki bohaterów. Dzieci uczestniczące w warsztatach  podczas rożnych  stawianych przed nimi zadań  mogły dowiedzieć się  , co ich  losy mają wspólnego  z historią naszego państwa.  Tworzyły z plasteliny swoich bohaterów , którzy zamieszkali we wspólnym domu .Następnie budowali  mur ,  który pozbawił ich wolności . Poprzez  kojarzenie  fotografii  tworzyli  własną drogę do niepodległości .Burząc  mur  niepodległość  odzyskali . Ich bohaterowie mogli żyć swobodnie  i cieszyć się upragnioną wolnością.

W lekcjach muzealnych  uczestniczyli  uczniowie   Szkoły Podstawowej  Nr  1 i Szkoły Podstawowej Nr   2 w Żurominie .

Bardzo dziękujemy  Działowi  Edukacji Muzeum Józefa  Piłsudskiego ,  za  przeprowadzenie tak wspaniałej lekcji patriotycznej dla naszych uczniów .

Zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece!

Szkoła Podstawowa Nr 1:

"Mieszkańcy spod jedenastki"