grudzień 2017

Conrad i …kryzys w odniesieniu do opowiadania „Amy Foster” PDF Drukuj Email
wtorek, 28 listopada 2017 10:42

„Człowiek jest zadziwiający ,

ale arcydziełem nie jest”

Joseph Conrad – Korzeniowski

27 listopada w   związku z obchodami  Roku Josepha Conrada –Korzeniowskiego  Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie razem z  Fundacją  Tygodnika Powszechnego  zorganizowała    warsztaty teoretyczno -  literackie pod hasłem „Lekcja Czytania”, dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w  Żurominie.

Lekcję poprowadził Pan   Marcin Żyła -  Zastępca Redaktora Naczelnego  „Tygodnika Powszechnego”. Dziennikarz , który  zajmuje się  tematyką  społeczną  i   międzynarodową , ze szczególnym  uwzględnieniem  wielokulturowości oraz tematów  związanych z Europą Południowo –Wschodnią . Autor reportaży  i korespondencji z Bałkanów.

Temat spotkania : Conrad i …kryzys  w odniesieniu do opowiadania  „Amy Foster”.

„ Jaki kryzys? Nasz : zamkniecie się w naszych  bańkach  poznawczych, niechęć  do konfrontowania  swojego poznania z doświadczeniem  innych oraz do przyjmowania  perspektyw innych . Conrad  pokazuje naiwny  i nieskomplikowany  ogląd świata , w jakim Janko  , emigrant z Europy  Wschodniej  , trafia do  nowej wspólnoty .Lekcja Czytania była więc okazją do porozmawiania i o migracji , i o spotkaniu z Innym…” red. Marcin Żyła

Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w warsztatach . Z zaciekawieniem słuchała  , co miał do przekazania nasz gość. Dyskusja była naprawdę na wysokim poziomie .Szkoda ,że czas  przeznaczony na spotkanie  minął tak szybko.

„Lekcja Czytania” –  to wspólna inicjatywa   organizacyjna  Powiatowo-Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Żurominie oraz  Miejsko –Powiatowej  Biblioteki Publicznej w Rypinie.