styczeń 2018

środa, 17.01.2018

Spektakle profilaktyczne teatru "Kurtyna" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 grudnia 2017 16:10

W ramach  projektu profilaktycznego  Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie w dniu 11 grudnia 2017 r. wraz z krakowskim Teatrem  „KURTYNA” zorganizowała  dwa spektakle.

Pierwszy  skierowany do uczniów klas podstawowych  :

„Możesz odkryć siebie na nowo” – dla młodego człowieka  nowa szkoła ,rówieśnicy   i potrzeba akceptacji  to wyzwanie. Środowisko szkolne  wypełnione  jest zgiełkiem , poczuciem tymczasowości ,  nadmiarem informacji , nietolerancją  , brakiem poszanowania dla tradycji i wartości , bezradnością  wobec narastających konfliktów  , przemocą i agresją . Sceniczna droga , którą bohater spektaklu poprowadził  widzów , to w istocie  kolejne etapy  podejmowania decyzji i wyborów , ważnych  dla konsekwencji  i odpowiedzialności za nie. Czy  zaspakajanie potrzeb akceptacji środowiska  warte jest  poniesienia ryzyka  inicjacji alkoholowej ? Czy relacje międzyludzkie  maja swój  fundament w agresji i  dyskryminacji  , a Internet jest biblią współczesności ? W finale  spektaklu   odnajduje on   drogę do poznania siebie , poświęcając swój czas  na niesienie bezinteresownej pomocy  a ta przemiana  spowodowała  zmianę   w zachowaniu całego  środowiska rówieśniczego .

Wartości  wychowawczo – profilaktyczne : profilaktyka  zachowań ryzykownych , relacje – kształtowanie postaw społecznych , wdrażanie kultury – przywiązania do wartości , właściwych  norm i wzorców  zachowań ( uwrażliwienie  na kwestie moralne  np. mówienie  prawdy , sprawiedliwego traktowania.

Drugi skierowany  do uczniów  klas gimnazjalnych :

„Labirynt" –  z pozoru wszystko jest OK! ojciec wybitny chirurg , który od lat mozolnie buduje  swoją pozycję społeczną , matka utalentowana aktorka  w stołecznym teatrze  i ona , córka  , dla której rodzice  zarezerwowali wszystko  , co najlepsze. Czy jednak na pewno życie tej rodziny zapisane jest w kartach historii  jako sielanka? Konflikt  rodziców  na tle  alkoholowego problemu  ojca  , ciężki wypadek  mamy  i ona szukająca odskoczni od „rodzinnego szczęścia „ w nałogach . Z emocji  pozostała tylko jedna  : strach … że mały  woreczek z narkotykami  jest pusty.  Nie pomogła terapia  , zwiodło wszystko.

Wartości wychowawczo – profilaktyczne : profilaktyka zachowań ryzykownych , kształcenie  postaw społecznych ( umiejętność krytycznego  myślenia , zaspakajanie  potrzeb  psychoemocjonalnych w sposób zgodny z normami i zasadami ).

Scenariusz spektaklu oparty został na faktach, co jeszcze bardziej przemawiało do młodzieży.

Uczestniczyła młodzież z żuromińskich szkół.

Każdy spektakl zakończył się kilkuminutową, profilaktyczną pogadanką, związaną z tematem spektaklu.

Spektakle zostały sfinansowane przez Gminę i Miasto Żuromin , za co bardzo serdecznie dziękujemy .

Żródło do  opisu : www.kurtyna.krakow.pl

Młodzież na spektaklu „Możesz odkryć siebie na nowo” :

Młodzież na spektaklu  „Labirynt":