środa, 04 wrzesień 2024 13:35

Sierpniowe DKK

21 sierpnia 2024 roku odbyło się kolejne wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Koleżanki z DKK spotkały się tym razem w Pizzeria Kurant w Żurominie aby podyskutować o przeczytanej książce i delektować się pyszną pizzą :) Tematem dyskusji była książka Sayaka Murata – „Dziewczyna z konbini”. Według internetowej recenzji była to jedna z najgłośniejszych japońskich powieści ostatnich lat!

„Dziewczyna z konbini” to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu.
„Ironiczna opowieść o tym, co kryje się za fasadą japońskiego społeczeństwa, której filary stanowią – jakże podziwiane na Zachodzie – harmonia, uprzejmość i konformizm” – Adrianna Wosińska, redaktor naczelna TORII.
„Niewielka powieść Muraty, napisana pełnym sarkazmu językiem pokazuje kobietę, która czując, że społeczeństwo uznaje ją za dziwaczkę, wypisuje się z niego zanim ktoś zrobi to za nią…” – „New York Times”.
„Po lekturze powieści Muraty na długo pozostaje w nas jej poetycki język, który skrzy się ekscentrycznym pięknem” – „The Guardian”.
„»Dziewczyna z konbini« to poruszająca opowieść o tym, co dzieje się, gdy kobieta poddana ogromnej presji społecznej spotka urażonego mężczyznę” – „Huffington Post”.
„Dziwna i zapadająca w pamięć… Współczesna bajka o wartościach płynących z dostosowania się do społeczeństwa, którą mogła napisać tylko Japonka” – „Times” (UK).
„Bohaterka tej powieści Keiko to postać jak z Kafki, do bólu szczera osoba żyjąca w absurdalnym świecie…” – „Japan Times”.
„Ostry komentarz do rzeczywistości, w której ludzi – zwłaszcza kobiety – wrzuca się do wąskich szufladek, a każde odstępstwo wywołuje u innych zdziwienie, strach, a nawet wściekłość…” – „Kirkus Reviews”.
„Pełna czarnego humoru niepokojąca wizja współczesnego świata… Każdy był kiedyś w takim konbini, niekoniecznie w Japonii” - Viet Thanh Nguyen, autor nagrodzonego Pulitzerem „Sympatyka”.
Pomimo swej przewrotności książka bardzo nam się podobała, była tematem gorącej dyskusji o roli człowieka w społeczeństwie, o tym jakie należy spełniać standardy aby nie zostać z tego społeczeństwa wykluczonym lub zostać uznanym za dziwaka. Polecamy przeczytać.
*Osoby, których wizerunek został opublikowany na zdjęciach znajdujących się w galerii mogą wyrazić wolę ich usunięcia drogą mailową lub zgłaszając osobiście w siedzibie biblioteki.

Październik   2024

22-10-24