piątek, 13 wrzesień 2024 09:12

Wrześniowe DKK

11 września 2024 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Tematem dyskusji była książka Marka Łuszczyny – „Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy”.

Książka ta według internetowej recenzji jest to: Bezwzględne i okrutne, ambitne i zaślepione, zdolne do wszystkiego w imię III Rzeszy. Tak krótko można określić bohaterki książki. Jeśli ktoś interesuje się historią II Wojny Światowej zapewne będzie chciał poznać bliżej te postaci :
Hermine Braunsteiner – strażniczka obozowa, znana jako „Kobyła z Majdanka”. Za najmniejsze przewinienie zadeptywała swoje ofiary na śmierć. Po wojnie ukrywała się w USA, gdzie odgrywała rolę idealnej pani domu.
Carmen Mory – agentka Hitlera, aresztowana wskutek podejrzenia o pracę dla wroga, trafiła do obozu Ravensbrück. Tam z lubością torturowała i katowała pacjentki obozowego szpitala.
Pauline Kneissler – pielęgniarka, bez mrugnięcia okiem selekcjonowała chorych psychicznie „pacjentów”, którzy trafiali do komór gazowych. Uważała, że „śmierć przez zagazowanie nie boli”.
Gertrud Scholtz-Klink – „nadkobieta”, oficjalna przywódczyni Kobiet Rzeszy, nie kwestionowała władzy mężczyzn i do końca życia wierzyła w narodowy socjalizm. Doprowadziła do sterylizacji swojej politycznej oponentki.
Reportażysta Marek Łuszczyna dociera do szokujących historii kobiet służących ideom III Rzeszy i ujawnia ich krwawe zbrodnie.
Książka trudna ale pomimo tego ciekawa i dająca duże możliwości dyskusji. Polecamy!
*Osoby, których wizerunek został opublikowany na zdjęciach znajdujących się w galerii mogą wyrazić wolę ich usunięcia drogą mailową lub zgłaszając osobiście w siedzibie biblioteki.

Październik   2024

22-10-24